Letnicy i gburowie, czyli Chłapowo

Chłapowo to miejscowość położona nad Morzem Bałtyckim w województwie pomorskim. Jej nadmorska część znajduje się na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Jest to teren w pełni naturalnego środowiska, pozbawiony ludzkiej ingerencji. Znajdziemy na nim takie charakterystyczne dla pasa nadmorskiego gatunki, jak na przykład żarnowiec miotlasty.

W miejscowości znajdują się także dwa ustalone kąpieliska morskie. Główne kąpielisko leży przy piaszczystej plaży. Jest tutaj także bardzo malownicza plaża z wybrzeżem klifowym. Bardzo dużą atrakcją jest tutejszy Wąwóz Chłapowski {informacja na Wikipedii}, nazywany przez Kaszubów Rudnikiem. Powstał on w wyniku erozji wodnej, kiedy to wody z Wysoczyzny spływały do Morza Bałtyckiego. Wciąż wysoki i stromy klif jest podmywany przez uderzające o niego fale morskie. Tutejsze piękne krajobrazy, zwłaszcza w okolicy Wąwozu oraz położenie z bezpośrednim dostępem do morza przyciągały i przyciągają wciąż turystów.

Jeśli chodzi o historię miejscowości, pierwsze wzmianki o Chłapowie pojawiły się w 1359 roku. Jednak te tereny były zamieszkane już wiele tysięcy lat wcześniej. Pierwsze ślady ich zamieszkania pochodzą z okresu neolitu oraz z epoki brązu. W XVI wieku Chłapowo było wioską królewską powiatu puckiego. Najbardziej jednak i najszybciej rozwijało się w wieku XVIII, kiedy to powstały tutejsze wiejskie chałupy kryte strzechami oraz murowana kapliczka. Te charakterystyczne chałupy możemy zobaczyć do dziś. Swoje turystyczne znaczenie miejscowość uzyskała w okresie międzywojnia, kiedy zaczęli tu przybywać letnicy, głównie z Warszawy i wynajmować pokoje u miejscowych gburów (bogatych chłopów). Niestety, później miejscowość przegrała z bardziej znanymi kurortami, takimi jak Władysławowo, Karwia, Jastrzębia Góra czy też tymi położonymi na Mierzei Helskiej. Przez kolejne lata znów powróciła do swojego charakteru wioski rybackiej i rolniczej. Trwało to bardzo długo.

W ostatnich latach znowu możemy zauważyć, że Chłapowo odzyskuje swój turystyczno-wypoczynkowy charakter. Rozbudowywana jest tutejsza baza noclegowa {Meteor-Turystyka.pl}. Liczne pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Chłapowo przyciąga znowu swoimi pięknymi krajobrazami oraz spokojem, na jaki można tutaj liczyć. Być może wpływ na rosnącą popularność wioski miał też fakt, że od 2014 roku nie jest już częścią Władysławowa, a samodzielną jednostką.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>