Miasta, miasteczka i wsie kaszubskie

Kaszuby to piękny region o bogatej historii i kulturze. To nie tylko zielone lasy i brunatne gleby, błękitne jeziora i rzeki, ale także mieszkańcy – Kaszubi – tworzący klimat i odrębność tego regionu. Ich wyjątkowość to przede wszystkim kultura, której są wierni od lat i którą przekazują z pokolenia na pokolenie. Język jakim się posługują jest do dziś wyjątkowy w skali światowej. Także strój ludowy, który noszą z dumą i szacunkiem zasługuje na uwagę. Kaszubi dostojnie go prezentują podczas uroczystości kościelnych. To właśnie obrzędy i zwyczaje związane z ich życiem codziennym, a także sztuka rodzima, którą uprawiają w małych domowych pracowniach zachęcają do odwiedzenia tego bogatego kulturowo regionu. Kaszubi nie tworzą wielkich fabryk ani zakładów wytwórczych, są wierni swojej historii ręcznie wyrabianych przedmiotów, które rozpoznawalne są w całej Polsce. Najbardziej znany i popularny ze sztuki rodzimej jest haft kaszubski, który swoje korzenie ma w XVIII wieku. Po dziś dzień hafciarki ręcznie ozdabiają lniane płótna zgodnie z tradycyjnymi wzorami i przy użyciu odpowiednich kolorów, aby móc udekorować świąteczne stoły.

To właśnie w Chmielnie możemy podpatrzeć, jak kolejni członkowie rodziny Neclów ręcznie formują gliniane naczynia, za pomocą koła garncarskiego napędzanego siłą nóg. Powstające w ten sposób wazony, dzbany i misy które są zdobione wzorami charakterystycznymi dla ceramiki Neclów takimi jak gałązka bzu, gwiazda kaszubska, rybia łuska, mały tulipan, wianek kaszubski, duży tulipan oraz lilia. Warto też zrobić sobie krótką wycieczkę do Wiela – małej miejscowości położonej w przepięknych lasach Borów Tucholskich. Na naszej mapie atrakcji nie możemy zapomnieć o … Gdańsku. Warto wybrać się na wycieczkę do miejsc, które znajdują się poza ścisłym centrum miasta. Zacznijmy od wizyty na świetnie zagospodarowanym Półwyspie Westerplatte. Wyznaczono tu ścieżki spacerowe i ustawiono ekspozycje plenerowe o wybuchu II Wojny Światowej. To miejsce zmienia się z roku na rok, jest ciekawsze i piękniejsze. W sezonie letnim polecamy wizytę w Twierdzy Wisłoujście. Można ją wtedy zwiedzać z przewodnikiem. Warto wejść na wieżę widokową i zobaczyć mieniący się w słońcu gdański stadion – Bursztynową Arenę. Koniecznie też zejdźmy do kazamatów – przewodnik świetnie opowiada w nich o sztuce obronnej. A jak pozostanie nam jeszcze chwila czasu to obowiązkowy jest wieczorny spacer po centrum Gdańska. Przejście ulicą Długą, zdjęcie z Neptunem i kolacja w jednej z wielu fantastycznych knajp. Infrastruktura noclegowa Kaszub jest również bardzo dobrze rozwinięta co finalnie zachęca do przyjazdu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>