Najpiękniejsze perły Bałtyku: Sztutowo

Sztutowo to jedna z najpiękniejszych nadmorskich miejscowości – jest położona pomiędzy między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Jej wspaniałe położenie przyciąga turystów, dla których popularne i zatłoczone kurorty nie są dobrym wyborem na spędzenie wakacji. Wieś ma kilka charakterystycznych punktów – jednym z nich jest most "grający" w słynnym serialu "Czterej Pancerni i Pies". Serial okazał się nieśmiertelny, dlatego też i "epizod mostu" jest wieczny.

Niestety, podczas II wojny światowej wieś spotkała tragedia – powstał tutaj niemiecki obóz koncentracyjny, w którym straciło życie ponad sto dziesięć tysięcy więźniów. Teren tego obozu funkcjonuje obecnie jako muzeum Stutthof w Sztutowie i jest przestrogą dla ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, co oznacza wojna.

W drodze na plażę

Z centrum wsi idzie się na plażę drogą o długości dwóch kilometrów. Widok z plaży jest imponujący – to właśnie tutaj można poczuć prawdziwą moc Bałtyku. Białe piaski dają wrażenie pobytu na egzotycznych wyspach. Na plaży, która ma długość trzech kilometrów wyznaczone jest kąpielisko strzeżone. Poza kąpieliskiem przestrzeń jest całkowicie wolna do plażowania. Przy plaży umieszczone jest zaplecze sanitarne. W sezonie pojawiają się liczne punkty gastronomiczne, które kuszą turystów daniami z ryb z Morza Bałtyckiego. Plaża ta ma znakomite opinie wśród internautów, którzy są zaskoczeni jej pięknem – nie spodziewali się zastać w Sztutowie tak wspaniałych widoków. Ludziom, którym po jakimś czasie znudzi się pobyt na plaży, można polecić wyskok do topowej Krynicy Morskiej – ze Sztutowa to tylko dziewiętnaście kilometrów.

Czy byli tu starożytni Rzymianie?

W pobliżu Sztutowa mieści się Jantar – miejscowość, która znajduje się na dawnym Bursztynowym Szlaku. Nie należy wykluczać docierania tutaj starożytnych kupców z Imperium Romanum, którzy pomiędzy I a V wiekiem n. e. byli ogarnięci gorączką "Złota Północy". W starożytnym Rzymie amber miał nieprawdopodobną wręcz wartość – był stawiany na równi z prawdziwym złotem, a dorodniejszy okaz był wart więcej od niewolnika.

Noclegi w miejscowości Sztutowo

Jeżeli planujemy dłuższy pobyt warto przejrzeć wachlarz ofert noclegowych Sztutowa (meteor-turystyka.pl) – każdy kto zdecyduje się na wakacje w tej wsi odjedzie z niej usatysfakcjonowany pobytem. Nadmorskie uroczysko przekonuje do siebie ludzi swoim dość kameralnym obliczem, ale przede wszystkim uwodzi pięknem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>