Pofabryczne zabytki Łodzi

Łódź jest miastem o wyjątkowej historii. Zaledwie w kilkadziesiąt lat rozwinęła się z małej osady w duże przemysłowe miasto. Przez bardzo krótki czas przybyły tu tysiące osób o różnym statusie materialnym, kulturze i wyznający różne religie. Pojawiły się tu liczne zakłady przemysłowe, świątynie i kamienice, których znaczna część zachowała się do dzisiaj. Wiele z nich zostało w ostatnich latach odnowionych i postarano się znaleźć dla nich nowe zastosowanie.

Odbywają się tu liczne kulturalne imprezy, jak festiwale artystyczne i muzyczne. Część zabudowań zaadaptowano na funkcje handlowe, a w niektórych pojawiły się nawet hotele. Zresztą baza noclegowa Łodzi jest bardzo dobrze rozwinięta i bez tego. W mieście znajduje się kilkanaście ważniejszych hoteli, ale także mniejsze obiekty jak pensjonaty, pokoje gościnne i hostele oraz schroniska (info o kwaterach kliknij).

Przykładem adaptacji fabryki na hotel może być budynek dawnych zakładów Juliusza Kindermanna. Znajduje się on z dala od łódzkiego centrum, przy ulicy Łąkowej. Charakteryzuje się jasną elewacją oraz wysoką wieżą narożną. Na ulicy Wólczańskiej znajdziemy inny ciekawy obiekt poprzemysłowy – Fabrykę Fryderyka Wilhelma Schweikerta. Można zajrzeć także do wnętrz tego budynku, gdzie mieszczą się trzy wydziały Politechniki Łódzkiej. Inna łódzka uczelnia również wybrała sobie dawne fabryki na siedzibę. Mowa o Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej, która mieści się teraz w fabryce Franciszka Goldnera przy ulicy Rewolucji 1905 roku. Budynek charakteryzuje się ciekawą elewacją, po której nie poznamy na pierwszy rzut oka, że wewnątrz mieściła się niegdyś fabryka. Jedna z lokalnych redakcji gazet wraz z rozgłośnią radiową na siedzibę wybrały sobie dawną fabrykę Józefa Balle na ulicy Sienkiewicza. Dawniej wytwarzano tu tkaniny, a jeszcze wcześniej produkty z gumy. Ciekawym obiektem jest także klasycystyczny Bielnik Tytusa Kopischa, gdzie mieszczą się obecnie pomieszczenia Urzędu Miasta Łodzi, czy też fabryka Markusa Silbersteina. Jej wnętrza można podziwiać przy ulicy Piotrkowskiej. Mieściły się w niej dawniej zakłady tkackie. Ulica Piotrkowska i jej okolice dla miłośników architektury poindustrialnej to raj na ziemi. Znajdziemy tu dziesiątki obiektów, z których znaczna część zaprasza także do zwiedzania w środku.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>