Religijne zabytki w Radomiu

Wielu z nas z religią kojarzy miasta takie jak Częstochowa czy Kalwaria Zebrzydowska. Nie zwracamy uwagi na to, że w Polsce jest sporo pięknych miejsc, w których można bliżej zapoznać się z religią, odwiedzić i szczerze podziwiać obiekty z nią związane. Jednym z takich miast jest Radom, położony w województwie mazowieckim.

Jednym z miejsc, które w Radomiu powinni odwiedzić wierzący, bądź po prostu ludzie zainteresowani tematami religijnymi z całą pewnością jest kościół ewangelicko-augsburski. Obiekt ten był wielokrotnie przebudowywany zanim przekształcił się w to, czym jest teraz. Obecna forma kościoła pochodzi z roku 1893, kiedy po raz kolejny został przebudowany bardzo gruntownie. Między innymi wzniesiono w nim nową wieżę oraz wystawiono marmurowy ołtarz. Dodatkową zmianą był fakt, iż przeniesiono wejście tak, aby znajdowało się ono od ulicy M. Reja – kiedyś było ono gdzie indziej.

Będąc w Radomiu warto wybrać się też do kościoła Świętej Trójcy. Został on wybudowany w XVII wieku, razem z klasztorem dla sióstr benedyktynek. Na samym początku była to drewniana świątynia, która niestety została doszczętnie zniszczona w potopie szwedzkim. Pod koniec XVII wieku podjęto się budowy murowanego kościoła, zgodnie z projektem Tylmana z Gameren. Jednakże 100 lat później kościół spłonął i jedyną jego pozostałą częścią były ściany. Obiekt ten ma naprawdę niezwykle bogatą historię, bowiem w trakcie swojego istnienia zdążył już być więzieniem, cerkwią, zniszczono go i musiano odbudowywać… Zasadniczo swoją obecną formę przybrał dopiero w XX wieku, kiedy to planowano go rozebrać, ale dzięki dzielnej postawie księdza Piotra Górskiego udało się tego uniknąć.

Kolejną świątynią, którą warto odwiedzić jest kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Pierwotnie była to gotycka, ceglana budowla z jedną nawą. W następnych wiekach zaszło w niej sporo zmian, co było dosyć częste w przypadku świątyń. Zagłębiając się w historie kościołów da się zauważyć, iż wiele z nich sporo przeszło, żeby wreszcie przybrać formę, którą posiadają obecnie.

Radom to miasto mogące zaskoczyć. Każdy z nas je kojarzy i przynajmniej mniej więcej orientuje się, gdzie leży, jednakże nie zdajemy sobie sprawy, ile ciekawych miejsc posiada. Jedną z licznych kategorii obiektów do zobaczenia są obiekty religijne. Jeśli jesteśmy ciekawi tego typu miejsc, to warto udać się na wycieczkę do Radomia. Atrakcji jest sporo, ceny noclegów nie są wygórowane i na pewno nie będziemy żałować podjętej decyzji. Radom zaprasza wszystkich turystów i oferuje im interesujące noclegi [✒]. Znajdziemy tu liczne hotele, hostele, pensjonaty, a także dosyć popularne schroniska młodzieżowe. Każdy z pewnością znajdzie tu miejsce do spania, które spełni wszystkie jego oczekiwania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>