Turystyka piesza w Szczawnicy

Szczawnica to miejscowość położona na pograniczu dwóch łańcuchów górskich – Pienin oraz Pasma Radziejowej, należącego do Beskidu Sądeckiego. Posiada dobre połączenie komunikacyjne z Krakowem, Mszaną Dolną oraz Nowym Sączem, co wraz z jej lokalizacją oraz rozwiniętą bazą noclegową czyni z niej idealny punkt wypadowy.
Przebywając na wczasach w Szczawnicy nie do pomyślenia wydaje się pominięcie najwyższego szczytu Pienin, czyli Wysokiej (1052 m n. p.m.). Trasa wiodąca na ten malowniczy wierzchołek biegnie początkowo dnem Wąwozu Homole o bardzo wysokich, stromych ścianach. Potok Kamionka, wzdłuż którego wiedzie zielony szlak nieustannie rzeźbi i pogłębia koryto, gdyż wapienna płyta skalna w której wycięty jest wąwóz wciąż się wznosi. Dawniej za sprawą krążących w okolicy legend o istniejącej tam niegdyś warowni wąwóz przyciągał rzesze poszukiwaczy skarbów. Niestety, jeśli ktoś odkrył coś prócz fascynującej, endemicznej roślinności naskalnej, nie uznał za słuszne podzielić się znaleziskiem. Następnie droga prowadzi przez łąki, gdzie wraz z turystami spokojnie wędrują pasące się owce. Całość nie powinna nastręczać trudności nawet dla dzieci, gdyż podejścia są dość łagodne i dobrze ubezpieczone. Drogę powrotną można obrać przez Durbaszkę, Wysoki Wierch i Palenicę prosto do Szczawnicy lub Doliną Białej Wody do pobliskiej wsi Jaworki.
Kolejny obowiązkowy punkt programu to Trzy Korony (982 m n. p.m.), uznawany za najpiękniejszy szczyt w Pieninach. By dotrzeć tam ze Szczawnicy, należy najpierw pokonać rzekę Dunajec, najlepiej korzystając z usług pienińskiego Charona, który w sezonie letnim za drobną opłatą przeprawia ludzi na drugi brzeg. Później czeka wędrowców krótka wspinaczka stokiem o dość stromym nachyleniu, lecz trud w nią włożony rekompensują wspaniałe widoki z Sokolicy (774 m n. p.m.). Sławna sosna wisząca nad trzystumetrową przepaścią stanowi relikt epoki polodowcowej, a jej wiek szacuje się na ok. 500 lat. Podążając dalej niebieskim szlakiem zdobywa się kolejno Czerteż, Czertezik, by w końcu dotrzeć na przełęcz „Chwała Bogu” (że to już tak blisko), skąd od celu wyprawy dzieli już tylko pół godziny drogi. W sezonie letnim by móc wejść na platformę widokową należy uiścić należność (w wysokości 5 zł) za bilet wstępu do Pienińskiego Parku Narodowego. Warto jednak ponieść ten koszt by móc podziwiać niezwykle szeroką panoramę obejmującą Pieniny Właściwe, Gorce, Beskid Sądecki, Magurę Spiską, Tatry, a nawet Babią Górę. Bardziej wytrwałym piechurom można polecić trasę powrotną przez Sromowce Niżne oraz Drogę Pienińską, wiodącą przez Przełom Dunajca. Mniej wytrzymali białe granie Grabczychy, Cukrowej Głowy i Facimiecha mogą podziwiać z perspektywy łodzi flisackiej lub wypożyczonego roweru.
Opisane tutaj najbardziej znane i w gruncie rzeczy najpiękniejsze trasy to pierwsze z długiej listy atrakcji, jakie oferuje nam Szczawnica. Czyste powietrze, endemiczna flora, lecznicze źródła i wyjątkowo ukształtowany teren z pewnością potrafią zatrzymać na dłużej. Cóż więc więcej można rzec? Czas spakować plecak, kupić bilet, zarezerwować górski nocleg w Szczawnicy i w drogę! Pieniny czekają.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>